• Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Drogomyślu
  • Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Drogomyślu
  • Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Drogomyślu
  • Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Drogomyślu
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Róże Różańcowe



Już w średniowieczu powstały wspólnoty, gromadzące się by odmawiać różaniec. Pierwsze Bractwo Różańcowe założył w 1470 r. bł. Alanus de Rupe, a pięć lat później w Kolonii podobną wspólnotę utworzył dominikanin Jakub Sprenger. W Europie istniały setki bractw różańcowych, do których należeli królowie i książęta, wielcy wodzowie i dostojnicy Kościoła. Wśród wielkich czcicieli różańca jest papież Leon XIII, autor 13 encyklik różańcowych. Pisał on, że różaniec uczy mądrego przeżywania codzienności w tajemnicach radosnych, swoich cierpień - w tajemnicach bolesnych oraz nastawienie na życie przyszłe w tajemnicach chwalebnych. Papież Jan Paweł II powiedział: "Różaniec to moja ulubiona modlitwa! (...) Wspaniała w jej prostocie i jej głębi. Z głębi serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania".

Do Polski modlitwa różańcowa dotarła w średniowieczu. Do Bractwa Różańcowego należeli m. in. królowie Zygmunt Stary, Stefan Batory, Jan III Sobieski i wybitni wodzowie - Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski.
Idea tworzenia Róż Różańcowych pobłogosławiona została przez papieża Leona XII w 1827r. Obecnie jest to olbrzymi ruch działający prężnie na całym świecie . Każda Róża Różańcowa to grupa dwudziestu osób, spośród których każda odmawia codziennie przez miesiąc dziesiątkę różańca, połączona z rozważaniem wybranej tajemnicy. W ten sposób grupa każdego dnia odmawia cały różaniec, czyli wszystkie cztery jego części. Po miesiącu następuje wśród członków wymiana tajemnic. Na czele każdej Róży Różańcowej stoi zelator.
W naszej parafii istnieją cztery Róże Różańcowe:
-- św. Ojca Pio
-- św. Jadwigi Śląskiej
-- Błogosławionego Jana Pawła II
-- św. Faustyny Kowalskiej
W każdy pierwszy czwartek miesiąca odprawiana jest Msza św. w intencji Róż Różańcowych.