• Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Drogomyślu
  • Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Drogomyślu
  • Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Drogomyślu
  • Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Drogomyślu
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Parafia w Drogomyślu



Najwcześniejsza wzmianka na temat miejscowości pochodzi z 1487 r. Protokoły wizytacyjne z 1719 r. stwierdzają przynależność miejscowości do kościoła w Ochabach, który wówczas był przyłączony jako filialny do parafii w Grodźcu. Starania o usamodzielnienie rozpoczęto w 1943 r.
Ostatecznie parafia w Drogomyślu została erygowana 15 grudnia 1958 r. p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, jako kuracja - samodzielna stacja duszpasterska z osobowością prawną. Duszpasterz Kuracji miał wszelkie prawa o obowiązki proboszcza.
Pierwszym proboszczem parafii był ks. Stanisław Szarlej /od 1957 r. do 1964 r./
Od 1964  do 1990 r. proboszczem był ks. Arkadiusz Miś. Obecnie proboszczem jest od 1990 r. ks. Arkadiusz Knefel.

W związku z wyburzeniem dwu kościołów na terenie parafii w Zarzeczu, której teren znalazł się pod wodą powstałej w międzyczasie zapory w Goczałkowicach (parafialny w Zarzeczu z 1788 roku i filialny w Gołyszu z 1866 r.), władze państwowe pozwoliły zrekonstruować jeden z nich w Drogomyślu. Z powodu szykan ze strony władz zdołano wybudować jedynie probostwo z wewnętrzną kaplicą p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, którą poświęcono 7 lipca 1956 r. Od 14 sierpnia 1957 roku mieszkał tu już stały duszpasterz.
Obecny kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej wybudowany w latach 1966 - 1969, konsekrował 11 maja 1969 roku biskup katowicki Herbert Bednorz.
5 grudnia 1984 roku wydany został przez Biskupa Katowickiego dekret potwierdzający fakt istnienia parafii w Drogomyślu. Przy utworzeniu 25 marca 1992 roku diecezji bielsko – żywieckiej, parafia w Drogomyślu została wydzielona z diecezji katowickiej i włączona do nowo erygowanej diecezji.

Ulice należące do parafii
Boczna, Brzozowa, Chabrów, Cienista, Dębina, Fiołków, Główna, Harcerska, Jagodowa, Jarzębinowa, Jaskrów, Jaworowa, Jaśminowa, Kalinowa, Kasztanowa, Klonowa, Knajska, Kolejowa, Konwalii, Kręta, Księżycowa, Kwiatowa, Łąkowa, Łowiecka, Magnolii, Malinowa, Miła, Modrzewiowa, Myśliwska, Nad Brzegiem, Oblaski, Owocowa, Piękna, Plac Dobrego Pasterza, Pod Borem, Spokojna, Stawowa, Stokrotek, Storczyków, Widokowa, Wierzbina, Wiejska, Wiślańska, Wodna, Zgodna, Zielona